LSG Group

Jak to funguje

| Na jakém principu pracuje technologie VoIP?

Jednotlivé VoIP telefony či brány se přihlašují k centrální ústředně za pomocí standardizovaných protokolů SIP nebo IAX. Tato virtuální ústředna komunikuje se všemi VoIP stanicemi, realizuje hovory mezi účastníky a zajišťuje správné směrování hovorů do sítí ostatních operátorů.| Jak jednoduše zjistím, že mám internetovou linku vhodnou pro IP telefonii?

Pro kvalitní hovor nesmí internetová linka vykazovat žádné ztráty paketů, musí mít relativně rychlou odezvu na ping (max. do 100 ms) a také hlavně nízký jitter, což v praxi znamená malé diference mezi jednotlivými odezvami (max. do 10%) na ping. Na kolik je Vaše linka vhodná pro IP telefonii lze jednoduše prověřit známým příkazem ping.

| Jakou datovou propustnost musí mít má linka pro úspěšnou funkci IP telefonie?

Na tuto otázku nelze říci jednoznačnou odpověď. Vše závisí na typu použitého kodeku. Obecně lze říci, že synchronní linka o propustnosti 128 kb/s je brána jako plně dostačující pro jeden hovor a při použití jakéhokoliv z podporovaných kodeků. Jak jsou jednotlivé typy kodeků náročné na datovou propustnost se lze dočíst v následující otázce.

| Jaký potřebuji typ internetového připojení, abych mohl provozovat VoIP služby?

Volba technologie připojení k internetu má výrazný podíl na výsledné kvalitě IP telefonie. Jako vhodné typy připojení lze považovat technologie ISDN, ADSL, kabelová TV, bezdrátové připojení, pevné připojení. Jako nevhodný typ připojení se jeví GPRS, CDMA, dial-up, satelitní připojení, které jsou charakteristické vysokou odezvou nebo mají nedostatečnou propustnost. Zda je Vaše linka vhodná pro provozování VoIP telefonie si můžete ověřit tímto programem.

| Co když jsem připojen prostřednictvím dnes velmi populární technologií WiFi (IEEE 802.11b,g), která pracuje na frekvenci 2,4GHz?

Kvalita a parametry přenosu dat pomocí této bezdrátové technologie jsou do značné míry závislé na lokálních podmínkách. Vzhledem ke skutečnosti, že pásmo 2,4GHz je nelicencované, proto může docházet ke vzájemnému rušení zařízení od různých poskytovatelů v daném regionu. Tento problém se nejvíc projevuje ve velkých městech a lokalitách s vysokou koncentrací těchto spojů.

| Co když k připojení k internetu používám firewall?

V případě, že používáte k připojení k internetu firewall, je nutné zajistit průchod pro podporované protokoly SIP a IAX. V případě SIP protokolu se jedná o port udp/5060, na kterém běží sestavovací protokol a porty udp/10000-50000 (RTP stream), na kterých probíhá přenos hlasu. Protokol IAX vyžaduje pro úspěšnou komunikaci s ústřednou povolen port 4569.

| Jak funguje služba ha-loo s překladem adres NAT?

Protokoly SIP a IAX, které jsou použity pro řízení hovorů dokáží spolupracovat s většinou NAT technologií.

| Je možné také faxovat se službou VoIP

Ano, v případě, že použijete některou z kvalitních analogových bran (např. CISCO ATA 186) a bezeztrátový hlasový kodek G.711, je možné k ní připojit klasický stolní fax nebo analogový modem a faxovat třeba přímo z počítače. Možnost a kvalita faxování se ale odvíjí od mnoha faktorů, jeho funkčnost tedy není z naší strany nijak garantována.

| Jaká je minimální potřebná konfigurace pro provoz softwarového klienta X-lite?

Minimální konfigurace je PC 500 MHz, 64 MB RAM, 50 MB volného místa na disku. Podporované operační systémy jsou W9x, W2k, WXP, Macintosh a také nově Linux.

| Hovor je přerušovaný nebo jinak velmi nekvalitní, co s tím?

Může se stát, že klient si svou linku zatíží jiným internetovým provozem, z toho důvodu nezbude potřebné pásmo pro provoz IP telefonu a může docházet k výpadkům při volaní. V tomto případě doporučujeme klientům nasadit technologii QoS, která by měla zajistit patřičné parametry pro bezproblémový provoz IP telefonie.

Pro další dotazy volejte naši zákaznickou linku tel.: 245 004 000

 zpět | tisk | přidat k oblíbeným

| | |
© Copyright LSG Systems s.r.o. 1999-2009. All rights reserved. Created by LSG Production. Člen holdingu Atrhur & Rawlings.